Šampinjonai

Kaip užšaldyti grybus

Kartais nusipirkti grybai būna šiek tiek pasenę ir juos tenka užšaldyti arba norite juos užšaldyti specialiai, kad būtumėte tikri, jog šaldiklyje turėsite šių skanių grybų atsargų ir galėsite paruošti daug skanių patiekalų. Grybų šaldymas nereikalauja daug laiko ir pastangų. Jei naudojate šaldytus grybus, jų nereikia iš anksto atitirpinti, o neatitirpę galite drąsiai siųsti į puodą ar keptuvę.

Sudedamosios dalys

Grybams užšaldyti reikės:

 • grybai – bet koks kiekis;
 • konteinerių (arba paprastų plastikinių maišelių) – pagal poreikį.

Šampinjonai Maisto gaminimo procesas

 1. Paruoškite nusipirktus grybus.
 2. Kruopščiai nuplaukite juos po šaltu tekančiu vandeniu.
 3. Būtinai kiekvieną grybą atskirai nusausinkite rankšluosčiu. Šiam tikslui patogu naudoti frotinį rankšluostį, nes jis beveik nepalieka drėgmės pėdsakų ant grybų.
 4. Likusią dalį galite atlikti įvairiais būdais. Visus grybus galite suvynioti į plastikinius maišelius ir įdėti į šaldiklį.
 5. Jei mėgstate įdarytus grybus, galite užšaldyti tik kepurėles. Atsargiai atskirkite galvutes nuo kotelių ir į šaldiklį įdėkite tik galvutes.
 6. Grybus taip pat galite supjaustyti plonais griežinėliais.
 7. Supjaustytus grybus sudėkite į maišelį arba indą.
 8. Sandariai užriškite maišelį ir sandariai uždarykite indą dangteliu. Sudėkite grybus į šaldiklį. Taip užšaldyti grybai puikiai tinka skaniems patiekalams ruošti.
 9. Gero apetito!

Kaip gaminti šampinjonus

Labai svarbu žinoti, kaip gaminti pievagrybius, nes pievagrybiai laikomi labai patogiais ir skaniais grybais. Jie ištisus metus auga specialiuose ūkiuose ant kompostuotų šiaudų ir natūralių trąšų, todėl viskas su jų sudėtimi yra tvarkoje. Laikyti grybus nesudėtinga, o gaminti galima įvairiais būdais.

Grybai maistui gaminti

Baltuosius pievagrybius (dviskiaučius pievagrybius, Agaricus bisporus) pradėta aktyviai auginti daugiau kaip prieš 100 metų; nuo to laiko jie yra labiausiai paplitę iš 40 rūšių auginamų grybų.

Egzistuoja nuomonė, kad dviskiaučiai grybai yra kultivuojama paprastojo pievagrybio (Agaricus campestris), plačiai paplitusio gamtoje, atmaina. Tačiau gamtoje buvo rasta ir laukinių augančių dviskiaučių pievagrybių.

Baltojo šampinjono kepurėlė yra 3-8 cm skersmens, apvali, lenktu kraštu. Minkštimas tankus, sultingas, perlaužimo vietoje rausvas arba raudonuojantis. Jaunos plokštelės būna rausvos, subrendusios – tamsiai rudos, su violetiniu atspalviu. Kojos 3-10 cm aukščio, 3-4 cm pločio, lygios, cilindriškos, užpildytos arba beveik tuščiavidurės.

Kita paplitusi šampinjonų rūšis yra karališkoji . Tai rudos spalvos grybai, pasižymintys sodresniu aromatu ir skoniu. Parduotuvėse taip pat galima rasti portobellos – didelių rudų pievagrybių, kurių kepurėlės siekia 20 cm skersmens. Tai tikras delikatesas, portobello galima kepti kaip kepsnius.

Grybuose yra tikro jaunystės eliksyro – dviejų galingų antioksidantų: pantoteno rūgšties (vitamino B5), kuri pasižymi regeneracinėmis savybėmis, ir seleno, dažnai naudojamo senėjimą stabdančiose kosmetikos priemonėse.

Grybai, kaip išsirinkti maisto ruošimui

Rinktis baltuosius grybus maistui ruošti nesudėtinga. Kuo elastingesni, „išlieti” grybai ir kuo mažiau pažeisti, tuo šviežesni, skanesni ir geresni grybai. Jei renkantis ruduosius pievagrybius galite kaip nors suklysti (jų spalva dažnai slepia trūkumus), tai su baltaisiais pievagrybiais klaida mažai tikėtina. Švieži balti pievagrybiai turi būti tikrai balti, be jokių rudų dėmių, įdubimų, kojų juodumo ir pan.

Švieži balti šampinjonai turi būti balti, be rudų dėmių, įdubimų, kojų patamsėjimų.

Kaip laikyti šampinjonus

Grybams laikyti geriausia naudoti indą su gerai užsidarančiu dangčiu. Jį reikia uždengti keliais popierinių rankšluosčių sluoksniais ir išdėlioti sluoksnį pievagrybių. Tada dar vieną sluoksnį rankšluosčių, tada vėl grybus. Ir taip iki pat viršaus. Paskutinis sluoksnis po dangčiu turi būti popierinis. Taip šaldytuve pievagrybiai bus gerai laikomi neprarandant kokybės, iki 7-10 dienų. Rankšluosčius reikėtų retkarčiais pakeisti.

Kaip pjaustyti šampinjonus

Norint gaminti šampinjonus, juos reikia supjaustyti. Žinoma, kad grybų kojos yra kietesnės ir turi kitokią tekstūrą nei kepurėlės, todėl jas visada geriau pjaustyti mažesniais gabalėliais. Priklausomai nuo to, kokį patiekalą ruošiatės gaminti, yra 4 pagrindiniai pjaustymo būdai.

 1. Grybai pjaustomi į 4 arba 6 dalis – patiekalams, kuriuose pievagrybiai atlieka pagrindinį vaidmenį, tarkime, grybų troškiniui .
 2. Sriuboms, salotoms, grybų makaronams ir keptoms bulvėms su grybais gaminti grybai pjaustomi nuo kelių milimetrų iki poros centimetrų storio griežinėliais .
 3. Kubeliais – mažais, vidutinio dydžio ar dideliais – pjaustomi grybai padažams gaminti, julienams ir patiekalams, kuriuose grybai atlieka antraeilį vaidmenį, pavyzdžiui, triušienai ar kiaulienai su grybais kreminiame padaže.
 4. Labai maži pievagrybių kubeliai reikalingi duxelle , t. y. keptiems grybų makaronams su svogūnais, žolelėmis ir sviestu. Klasikinis naudojimo atvejis – Velingtono jautiena . Dažnai dukselėms naudojami tik grybų koteliai, kurie netiko kitiems patiekalams, pavyzdžiui, keptiems įdarytiems grybams.

Kaip gaminti pievagrybius keptuvėje

Stambiai supjaustyti pievagrybiai skaniausi keptuvėje. Norint juos paruošti, reikia sudėti į gerai įkaitintą sausą keptuvę (be aliejaus! be vandens! be druskos!) ir dažnai maišant kepti, kol iš visų pusių taps užtikrintai auksinės spalvos. Maksimaliai įkaitus – apie 4 minutes. Ir jau tokius keptus grybus užpilkite augaliniu aliejumi arba kepkite ant ghi. Iki tobulo iškepimo prireiks dar 90 sekundžių. Druska ir kitais prieskoniais reikėtų paskaninti beveik pačioje pabaigoje, įpylus aliejaus.

Greitas būdas paruošti pievagrybius

Norėdami paruošti vakarienę su pievagrybiais greičiausiu būdu, turite supjaustyti sveikus pievagrybius į 2 arba 4 dalis, įmesti juos į įkaitintą keptuvę. Ant gretimo degiklio pastatykite puodą su verdančiu vandeniu ir jame išvirkite plonus makaronus (kvietinius, soba, ramen) arba plonus makaronus, pavyzdžiui, spagečius. Kai tik šampionai apkeps ant didelės ugnies, į keptuvę reikia įpilti 20 % riebumo grietinėlės, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų ir šiek tiek džiovintų česnakų. Kepimo metu į makaronus taip pat galima įberti kario miltelių, į spaghettini – džiovintų bazilikų, paprikos, muskato riešuto.

Arba keptus grybus galima pagardinti smulkintų česnakų, petražolių ir citrinos žievelės mišiniu ir naudoti brusketoms gaminti. Grybus taip pat galima derinti su žaliomis lapinėmis salotomis arba bulvių koše, ryžiais (garuose virtais nefritais) arba plačiais makaronais su kreminiu padažu.

Parašykite komentarą